Ny effektrapport: Så gör Mattecentrums stöd skillnad
Hur påverkas ungas inställning till matematik när de får tillgång till kostnadsfritt mattestöd? I Mattecentrums effektrapport för 2025 undersöker vi hur vår verksamhet bidrar till ökad motivation, stärkt självförtroende och utvecklade matematikkunskaper.
Under 2025 erbjöd Mattecentrum kostnadsfritt mattestöd genom 90 räknestugor på 34 orter och ett brett utbud av digitala tjänster. Men utöver att mäta hur många vi når vill vi också förstå vilken skillnad stödet gör.
Årets effektmätning visar flera positiva resultat. Bland de deltagare som besvarat våra enkäter uppger 72 procent att de känner sig mer positiva till matematik när de deltar i verksamheten. Samtidigt skattar 70 procent sitt självförtroende i matematik högre än vid terminens början.
Resultaten ger värdefulla indikationer på verksamhetens betydelse, även om flera faktorer påverkar elevernas utveckling.
I rapporten berättar vi mer om våra resultat, hur vi mäter effekt och hur vi arbetar vidare för att fler barn och unga ska få möjlighet att utvecklas i matematik.
Läs Mattecentrums effektrapport 2025 här
"En överhängande känsla av att en dag kommer Mattecentrum kanske stängas ner, och det kommer vara en dag jag inte är redo för.”
Deltagare, vårenkät 2025
-
Stötta Mattecentrums arbete för jämlika utbildningsmöjligheter
Nu blir det enklare för företag att bidra till kostnadsfritt mattestöd för barn och unga. Genom att bli företagsvän till Mattecentrum kan företag stötta verksamheten med en gåva och samtidigt visa sitt engagemang för ungas utbildning och framtid.
-
Så pluggar du till högskoleprovet – 7 tips för mattedelen
Ska du skriva högskoleprovet och vill förbättra ditt resultat på mattedelen? Det går att träna upp både dina mattekunskaper och din förmåga att lösa uppgifterna snabbt.
-
Ny kurs på matteboken.se: Matematik för samhällsvetare
Kan man mäta lycka? Hur vet vi om utbildning påverkar människors inkomster? Och hur kan några tusen personer i en opinionsundersökning säga något om vad miljontals väljare tycker? Nu finns en ny kurs på matteboken.se om just matten i samhällsvetenskap.
-
PISA-resultaten är nedslående. Men unga vill fortfarande lära sig.
PISA-resultaten är nedslående. Men unga vill fortfarande lära sig. I dag släpps PISA 2025 och svenska 15-åringars resultat i matematik fortsätter nedåt. Samtidigt ser vi på Mattecentrum en stor efterfrågan på stöd. Det säger något viktigt, om viljan att lära sig, men också om vilka förutsättningar vi ger unga att lyckas.
-
Internet kan faktiskt vara snällt
Pluggakuten har hjälpt elever med läxor i två decennier. Under åren har tiotusentals elever ställt frågor – och tusentals volontärer hjälpt till att besvara dem. Läs moderatorn Smutstvätts hyllning till internets snällaste plats
-
Nu öppnar Mattecentrums räknestugor inför höstterminen 2026
Nu öppnar räknestugorna för höstterminen. Varje vecka erbjuder vi omkring 90 räknestugor runt om i Sverige, där barn och unga kan få kostnadsfri hjälp i matematik av ideella mattecoacher. Verksamheten är särskilt angelägen i en tid då skillnaderna mellan elevers skolresultat ökar och matematik är det obligatoriska ämne där flest elever lämnar grundskolan med underkänt betyg.